Přestřelka u Nisy. Ševci při letošní venkovní derniéře podlehli Liberci 3:5

09.12.2023

Našim fotbalistům poslední letošní venkovní utkání výsledkově vůbec nevyšlo. Ševci v sobotním zápase 18. kola FORTUNA:LIGY podlehli domácímu Liberci 3:5 a v tabulce zůstali s jedenácti body předposlední.

FC Slovan Liberec

5:3

2:1

18. kolo - F:L, 9.12.2023, 15.00 hod.
Stadion U Nisy

FC Zlín

Branky: 7. Žambůrek, 27. Frýdek z penalty, 63. Purzitidis, 78. Červ, 90. Rabušic – 36. Tkáč, 86. Didiba, 90.+4. Vukadinović z penalty ŽK: Slončík, Janetzký, Cedidla, Černín, Didiba
Rozhodčí: Zaoral - Dresler, Kotík (Bělák) | VAR: Klíma | AVAR: Hrabovský
Počet diváků: 1052

FC Slovan Liberec: Bačkovský – Purzitidis, Chaluš, Mikula – Fukala, Žambůrek, Červ (83. Varfolomejev), Preisler (66. Ghali) – Frýdek (66. Višinský) – Kulenovič (76. Rabušic), Tupta (76. Horský). Trenér: Kozel.

FC Zlín: Dostál – Cedidla, Černín, Didiba, Čelůstka – Fantiš (46. Dramé), Bužek (59. Žák), Janetzký, Tkáč (74. Simerský), Slončík (79. Reiter) – Vukadinović. Trenér: Červenka.

Slovan, který bodoval pošesté v řadě, si při přestřelce vypracoval dvoubrankový náskok již v úvodní půlhodině. Skóre otevřel už v 7. minutě Žambůrek, pak proměnil penaltu Frýdek. Hosty vrátil do hry ještě před přestávkou Tkáč, naděje na body nám ale vzaly trefy Purzitidise, Červa a Rabušice. V závěru už jenom porážku zmírnili Didiba s Vukadinovićem, jenž se trefil z pokutového kopu.

Trenér Červenka po utkání na Spartě změnil sestavu na dvou postech. Od první minuty hráli Čelůstka se Slončíkem, jen mezi náhradníky zůstali Pidro a Bartošák. Poprvé ve FORTUNA:LIZE se do nominace dostal mladý záložník Marek Švach. Ševcům na severu Čech scházeli Kolář s Gonzálezem.

Kouč Slovanu Kozel postrádal dva stopery. Kromě dlouhodobě zraněného Plechatého také vykartovaného Prebsla.

Ševci začali U Nisy sebevědomě, aktivně, do vedení šel ale domácí Slovan. Dalekonosná střela Červa skončila ještě mimo, ale v 8. minutě jsme již inkasovali.

Po povedené spolupráci Frýdka a Fukaly hlavou skóroval nepokrytý Žambůrek. Pro odchovance pražské Slavie to byla vůbec první trefa v české nejvyšší soutěži.

Zlíňané se i po obdržené brance snažili kombinovat, do šancí se ale dlouho nedostávali.

Liberec byl nebezpečnější. Další centr Fukaly z pravé strany odvrátil gólman Dostál, hlavička Kulenoviće skončila na břevnu.

Skóre se podruhé v zápase změnilo ve 27. minutě. Po faulu stopera Černína na Frýdka, který si narazil míč s Tuptou, nařídil sudí Zaoral pokutový kop. Míč si na bílý puntík postavil faulovaný Frýdek. Počkal si, až gólman Dostál skočí, a poslal balon k tyči na druhou stranu.

Ševci se ale dokázali z dalšího direktu otřepat a vrátit se zpět do utkání. Dalekonosnou ránu Tkáče ještě brankář Bačkovský s obtížemi vyrazil, ale o chvíli později se jednadvacetiletý středopolař přece jen gólově prosadil.

Didibův centr prodloužil hlavou za obranu Cedidla, k míči se dostal právě Tkáč, jenž ve skluzu střelou o zadní tyč snížil na 1:2. Pro českého mládežnického reprezentanta to byla třetí branka v letošním ročnímu FORTUNA:LIGY.
Kouč Červenka ve druhé půli posílil ofenzivu. Místo kapitána Fantiše nastoupil Dramé, Bužka střídal po hodině hry Žák.

Zlíňané se po změně stran tlačili dopředu, snažili se o vyrovnání. Ránu Slončíka zblokoval obětavým zákrokem Purzitidis.

Byl to právě domácí stoper s řeckými kořeny, který v 63. minutě vstřelil třetí branku Liberce.
Moravané nezvládli ubránit standardní situaci soupeře. Centr Frýdka ještě nedůrazně odvrátil Cedidla pouze k Mikulovi. Jeho nepříliš prudkou střelu šťastně patičkou tečoval do sítě Purzitidis.

Náš tým musel otevřít hru, ještě více se tlačit dopředu. Ve finální fázi se nám ale nedařilo. Kombinace Zlína na těžkém terénu vázla, akce brzdily nepřesnosti, pokažené centry.

Severočeši poctivě bránili, chodili do rychlých brejků. Ránu střídajícího Ghaliho vyrazil Dostál, ale další nebezpečnou akci Slovanu jsme už neubránili. Po přihrávce střídajícího Višinského upravil na 4:1 Červ.

Ševci už nedokázali klást výraznější odpor, čekali na konec. Další tutovku měl Horský, po přihrávce Varfolomejeva mířil ale vedle.

Moravané se rvali až do konce. Snížení přinesla rána Didiby.

Jenže pak udeřili znovu Liberečtí. Přízemní přihrávku Purzitidise z levé strany usměrnil do sítě další domácí žolík Rabušic.

Poslední slovo v divokém zápase měl ale Zlín. Janetzký v nastaveném čase nastřelil ruku Chaluše a sudí Zaoral odpískal druhý pokutový kop v zápase. Vukadinović se nemýlil a upravil na konečných 3:5.

Ševci musí na divokou porážku rychle zapomenout. Dlouhou podzimní část zakončí za týden doma proti Hradci Králové.