Ševci na závěr podzimu zničili Hradec. Triumf přinesl poločas snů i zákroky Dostála

16.12.2023

Na co sáhli, to jim vyšlo. Fotbalisté Zlína náramně zakončili podzimní část FORTUNA:LIGY. Ševci v závěrečném zápase letošního roku zničili Hradec Králové, votroky po nejlepším poločase sezony porazili 4:0 a před vánočními svátky nejlepším možným způsobem odměnili věrné fanoušky.

FC Zlín

4:0

4:0

19. kolo - F:L, 16.12.2023, 15.00 hod.
Stadion Letná

FC Hradec Králové

Branky: 13. a 25. Žák, 40. Janetzký, 42. Bartošák ŽK: Janetzký – Kodeš, Klíma, Leibl
Rozhodčí: Kvítek - Nádvorník, Novák (Kotala) | VAR: Adámková | AVAR: Kotík
Počet diváků: 1987

FC Zlín: Dostál – Fantiš, Simerský, Didiba, Čelůstka – Vukadinović (90. Polášek), Bužek, Janetzký (88. Švach), Tkáč (82. Bobčík), Bartošák (82. Bobčík) – Žák (90. Kulíšek) Trenér: Červenka

FC Hradec Králové: Bajza – Čech (46. Čmelík), Čihák, Ja. Klíma, Horák - Juliš, Kučera, Kodeš, Pudhorocký (46. Leibl), Krejčí st. (46. Šašinka) – Vašulín (65. Koubek). Trenér: Kotal

Moravané vstřelili všechny branky do přestávky. Dvakrát se trefil Filip Žák, další góly přidali Jakub Janetzký a Lukáš Bartošák. Hradec si v sobotním utkání 19. kola vypracoval více vyložených šancí, skvělý gólman Dostál ale neinkasoval a mužstvu výrazně pomohl k důležitému triumfu. Navíc překonal klubový rekord v počtu nejvíce vychytaných nul!

Zlínský trenér Červenka v posledním letošním mistrovském utkání postrádal nejen zraněného Gonzáleze, ale i vykartovaného Cedidlu, Černína a Slončíka.

Do základní sestavy se vrátili Bartošák s Žákem a Simerským, který vedl ševce z pozice kapitána. Poprvé mezi náhradníky byli Jura s Poláškem.

Úvod byl opatrný, bez větších šancí. Jako první pořádně zahrozili hosté. Ve 12. minutě se do první vážnější příležitosti dostal Vašulín. Ránu urostlého hradeckého útočníka bravurně vyrazil gólman Dostál.

Ševci nepříjemnou chvíli přečkali a z následné akce gólově udeřili. Po centru Čelůstky z levé strany si na přední tyč sběhl Žák a zblízka uklidil balon do sítě. Pro osmadvacetiletého forvarda to byla vůbec první ligová trefa v dresu Zlína.

Votroci se i po obdržené brance snažili útočit, byli dál nebezpeční. Pokus Horáka skončil na břevnu, Krejčí po Vašulínově přihrávce od postranní čáry dorážel mimo.

Zlíňané byli v zakončení daleko efektivnější, přesnější a taky i šťastnější. Po další akci přidal druhý gól Žák, který do sítě usměrnil balon do Vukadinoviće vyhraném souboji. Hostující gólman Bajza nedokázal reagovat.

Po půlhodině se k sólu odhodlal hradecký Juliš. Přešel přes několik našich bránících hráčů, proti brankáři Dostálovi ale neuspěl.

Ševci nechali protivníka hrát, dál ale trestali jeho nedůslednost, byli neuvěřitelně produktivní. Na co sáhli, to jim tam spadlo. Na 3:0 upravil Janetzký, který se parádně trefil z osmnácti metrů po Bužkově přihrávce.

Poločas snů završil Bartošák. Krajní záložník skóroval po rohovém kopu Čelůstky. Ten spoluhráči posadil balon přímo na nohu a rodák z Brumova uklidil míč z hranice šestnáctky přesně k tyči.

Hostující trenér Kotal o přestávce vyměnil hned tři hráče. Východočeši se snažili utkání zdramatizovat, ale ševci pozorně bránili, opřít se mohli především o výtečného gólmana Dostála, který aktivnějšímu soupeři lapil několik velkých příležitostí.

Zlínský fantom bravurně zneškodnil hlavičku Vašulína k tyči, z úhlu si na něj nepřišel ani Juliš.

Další tutovku zazdil Kučera, jenž po standardní situaci Horáka mířil hlavou pod břevno.

Moravané se ve druhé půli spíše bránili, směrem dopředu zdaleka tak nebezpeční nebyli, i tak po utkání slavili.

Za rozhodnutého stavu se na trávík dostal i dorostenec Marek Švach. Devatenáctiletý odchovanec si proti Hradci připsal premiéru v české nejvyšší soutěži. Ve FORTUNA:LIZE debutovali i Patrik Kulíšek a Šimon Polášek.

Ševci i přes jasnou výhru 4:0 přezimují se čtrnácti body v tabulce FORTUNA:LIGY na předposlední patnácté pozici. Jarní odvety zahájí 10. února v Teplicích.