Ševci pod trenérem Červenkou poprvé prohráli. Oba góly Sparty vstřelil Birmančević

26.11.2023

Loňské překvapení nezopakovali, fotbalisté Zlína pod trenérem Bronislavem Červenkou poprvé neuspěli. Ševci v 16. kole FORTUNA:LIGA podlehli favorizované Spartě 0:2 a s jedenácti body zůstávají předposlední. Výroční nedělní utkání Pražanů režíroval dvougólový Srb Veljko Birmančević, který vrátil Spartu zpátky do čela tabulky.

Počet diváků: 16877

AC Sparta Praha: Vindahl – Vitík (62. Krejčí), Panák, Sørensen – Wiesner, Sadílek, Kairinen (72. Laci), Zelený – Birmančević (79. Pešek), Haraslín (62. Karabec) – Kuchta (72. Olatunji). Trenér: Priske.

FC Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Pidro – Fantiš (77. Reiter), Bužek (84. Simerský), Janetzký (60. Slončík), Tkáč (77. Žák), Bartošák (60. Dramé) - Vukadinovič. Trenér: Červenka.

Nedělní utkání mělo slavnostní nádech, protože Sparta si právě utkáním s námi připomněla významné výročí 130. let od založení klubu.

Fanoušci ještě před úvodním výkopem odpálili na tribuně ohňostroj, ve 12. minutě vytáhli i speciální choreo.

Trenér Červenka po remíze s Jabloncem provedl dvě změny. Po karetním trestu se do stoperské dvojici vrátil Didiba, který dostal přednost před Simerským, Čelůstku na kraji obrany nahradil Pidro.

Kouč Sparty Priske nasadil obvyklou sestavu. Ve středu pole hráli Kairinen se Sadílkem, v útoku Kuchta, Birmančević a Haraslín. Už mezi náhradníky byl uzdravený kapitán Krejčí.

Ševci nezvládli začátek, gól inkasovali hned ve 3. minutě. Po odkopu brankáře Dostála prohráli několik soubojů za sebou, Kuchta pak vysunul Birmančeviće a produktivní srbský útočník střelou na zadní tyč prostřelil gólmana Dostála.

Zlíňané se po těžkém direktu chvíli zvedali, postupně se ale vymanili z tlaku a začali rovněž útočit. Pokus Tkáče z dálky šel ale mimo.

Sparta byla dál daleko nebezpečnější. V 19. minutě si za hostující obranu naběhl Kuchta, po Wiesnerově vysunutí ovšem mířil těsně vedle.

Bývalý útočník Slavie, Liberce nebo Teplic o chvíli později zahodil další velkou příležitost. Po Bužkově uklouznutí a přihrávce od Birmančeviče pádil sám na Dostála, ale bránu přestřelil.

Ševci odpověděli nepříliš prudkou hlavičkou Tkáče.

Ve 38. minutě přišly další skvělé chvíle brankáře Dostála. Zlínská jednička nejprve zlikvidovala další tutovku Kuchty a pak i fantasticky na čáře zneškodnila dorážku Wiesnera.

Jenže vzápětí naše opora pouze vyrazila střelu Haraslína a dorážející Birmančevič zblízka přidal svoji druhou branku v zápase.

Moravané se i po změně stran snažili utkání zdramatizovat, favorita potrápit. První přímou střelu na domácího brankáře Vindahla vyslal ve 48. minutě obránce Cedidla. Po centru Bartošáka zase zakončoval kapitán Fantiš.

Sparta poprvé ve druhé půli poprvé zahrozila střelou Sadílka, která zatřásla břevnem.

Kouč Zlína Červenka po hodině hry stáhl z trávníku Bartošáka s Janetzkým, do hry poslal z lavičky Dramého a Slončíka, žádné větší příležitost ševců ale nepřišla.

V 68. minutě se přitom Vukadinović se Slončíkem hnali na Vindahla, srbský forvard ale osamoceného běžícího spoluhráče přehlédl a o míč přišel.

Čtvrt hodiny před koncem mohl snížit Dramé, po úniku Vukadinoviće ale pálil ze šestnáctky vedle.

Francouzský křídelník se dostal do zakončení ještě v závěru střetnutí. Nejprve pálil po rohu, brankář Sparty míč u přední tyče ale lapil, v nastaveném čase mířil po dalším brejku a centru Vukadinoviće mimo.

Na druhé straně ještě aktivní Wiesner nastřelil břevno, výsledek už se však nezměnil.

Ševci se pokusí nedělní porážku 0:2 odčinit za týden doma proti Slavii.