VIRTUÁLNÍ DERBY: Nemocnice musely napínat všechny síly, aby zajistily ochranné pomůcky
30.04.2020
Již zítra nás čeká charitativní VIRTUÁLNÍ DERBY na jehož konci bude podpora nemocnic a zdravotníků ve Zlíně a Uherském Hradišti. Jaká je teď situace v souvislosti s koronavirem? Kde leží nemocní pacienti, kolik jich je a co vše je potřeba pro to, abychom boj s epidemií vyhráli? Přečtěte si rozhovor s předsedou představenstev nemocnic Zlínského kraje MUDr. Radomírem Maráčkem a zjistěte proč je potřeba se spojit a podpořit dobrou věc!
Jak to teď v našich nemocnicích vypadá v souvislosti s covid-em?
Neradi bychom něco zakřikli, ale situace v našich nemocnicích je poměrně klidná, což prakticky kopíruje vývoj onemocnění koronavirem v celé České republice. Nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti se postupně začínají vracet k běžnějšímu provozu, i když úplný návrat k normálu předpokládáme až v září. Po vyhlášení nouzového stavu se areály nemocnic uzavřely, pečovali jsme pouze o akutní pacienty a zhruba polovinu lůžkové kapacity jsme udržovali pro případný velký nárůst počtu pacientů s onemocněním covid-19. Tento scénář se naštěstí nepotvrdil. Nyní už se znovu rozbíhají ambulance pro objednané pacienty a od příštího týdne začneme i s plánovanými operacemi a výkony.
Kolik je v našich nemocnicích (tj. Zlín a Uherské Hradiště) nakažených a kde leží?
Od počátku jsme určili Uherskohradišťskou nemocnici jako tu, která by měla primárně přijímat covid pozitivní pacienty z celého Zlínského kraje do své péče. Má největší erudici a zázemí pro infekční pacienty, jako jediná má totiž infekční lůžkové oddělení. Zbývající tři nemocnice Zlínského kraje, tedy Krajská nemocnice Tomáše Bati, Vsetínská a Kroměřížská nemocnice si rozdělily úkoly tak, abychom byly schopni pokrýt akutní péči dlouhodobě poskytovanou v KNTB a byli zároveň připraveni pomoci Uherskohradišťské nemocnici, kdyby se její kapacita naplnila. Aktuálně jsou v nemocnici v Uherském Hradišti hospitalizováni 3 pacienti s onemocněním covid-19, z toho dva jsou na lůžku intenzivní péče ve vážném stavu na dýchacím přístroji.
Jak jsou na tom v současné chvíli samotní zdravotníci? Zvládají to?
Onemocnění covid-19 bylo dosud potvrzeno u lékařky na chirurgii ve Vsetínské nemocnici, lékárnice v Kroměřížské nemocnici, lékaře neurologie v Uherskohradišťské nemocnici a zdravotní sestry na anesteziologii v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Všichni tito zaměstnanci jsou už vyléčení a jsou zpět v pracovním procesu. Pro všechny naše zdravotníky je tato pandemie stejně jako pro všechny ostatní něčím novým. Všichni také prožívají své obavy, strach z nemoci, strach o své rodiny a blízké. O to víc musím ocenit všechny naše zaměstnance, kteří po celou dobu pečují o naše pacienty, zvládají všechny změny, dodržují všechna opatření. Strávit například směnu v ochranném obleku s respirátorem na nose a ústech a s dalšími ochrannými pomůckami je velmi náročné. Poděkování si zaslouží všichni zaměstnanci našich nemocnic od lékařů přes zdravotní sestry až po administrativu a lidi v provozu, ti všichni se podílejí na tom, že tuto situaci úspěšně zvládáme.
Jsme jako nemocnice dobře vybaveni vším potřebným?
Co se týče ochranných pomůcek, situace byla složitá hlavně na začátku pandemie. Na celosvětových trzích bylo těžké cokoliv nakoupit, museli jsme napínat všechny síly, abychom zajistili dostatečné množství dezinfekce, roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalšího vybavení. V současné době už máme na skladě zásoby všeho potřebného v dostatečné míře, alespoň tedy pro nadcházející jeden až dva měsíce. Ale pandemie ještě nekončí, takže zůstáváme obezřetní a průběžně pomůcky doplňujeme. Hodně nám také pomohli dárci ať už z řad firem, organizací či jednotlivců, kteří naše nemocnice neúnavně zásobili ručně šitými rouškami. Byli úžasní a my jim za to moc děkujeme. Jsme moc rádi, že scénář typu Itálie u nás nenastal a doufáme, že nenastane. Byly jsme na něj ale v maximální míře připraveni.
A co další vybavení jako například plicní ventilátory apod.?
Pokud se týká dalšího vybavení, u lidí s nejzávažnějším průběhem koronaviru je nutná lůžková péče s podporou dýchání. Nemocnice Zlínského kraje měly na začátku pandemie k dispozici celkem 83 ventilátorů, což byl při srovnání s dalšími kraji slušný počet, ale i tak jsme raději další ještě v průběhu posledních týdnů pořídili a nyní máme k dispozici asi 130 ventilátorů. Navíc může zlínská nemocnice díky vstřícnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny nasadit i přístroj pro mimotělní oběh ECMO, který byl využitý například ve známém případě pražského taxikáře léčeného s covid-19 ve velmi těžkém stavu.
Výtěžek z charitativního virtuálního derby, které pořádají kluby FC FASTAV Zlín a 1.FC Slovácko poputuje právě do nemocnic ve Zlíně a Uherské Hradišti. Kde najdou své využití?
Nemocnice ve Zlíně by ráda tento finanční dar využila na nákup druhého analyzátoru pro mikrobiologickou laboratoř, kde testujeme odebrané vzorky u pacientů s podezřením na covid-19. Uherskohradišťská nemocnice plánuje finance využít na nákup dalších ochranných pomůcek, jako nemocnice pro covid pozitivní pacienty má v této oblasti enormní spotřebu tohoto zdravotnického materiálu.
V každém případě za takovou pomoc oběma fotbalovým klubům i jejich fanouškům a podporovatelům velmi děkujeme, uspořádat virtuální derby byl skvělý nápad a my si tohoto vstřícného kroku velmi vážíme.
KUP SI VSTUPENKY NA CHARITATIVNÍ VIRTÁLNÍ DERBY A TAKÉ PODPOŘ SVÉ NEMOCNICE A ZDRAVOTNÍKY. ON-LINE PRODEJ ZDE → KOUPIT ZDE ←
PO ZAKOUPENÍ VÁM PŘIJDE EMAILEM ELEKTRONICKÁ VSTUPENKA JAKO PAMÁTKA NA TO, ŽE JSTE NEZŮSTALI SEDĚT NEČINNĚ V KOUTĚ A STALI SE SOUČÁSTÍ TOHOTO CHARITATIVNÍHO „ZÁPASU“.
FOTO ZDROJ: JIŘÍ BALÁT