FC Zlín oficiální web

Devatenáctiletý Adam Číž nabírá zkušenosti v ligovém Áčku: Jsou to pro mě největší zkušenosti


05.07.2022


Odchovanec zlínského celku Adam Číž, který do našeho klubu přestoupil ve 13 letech z nedalekého Slavičína, nabírá zkušenosti po bodu zkušenějších borců v přípravě A týmu. Stejně jako celý tým polyká náročné tréninkové dávky kouče Jana Jelínka. 

„Je to těžké, ale musíme to zvládat,“ nezastírá devatenáctiletý obránce či záložník. „Na dráze máme kilometry jedna ku jedné, kdy jedna skupina odpočívá, druhá běží. Nahuštěný zápasový program ale dodá tu největší kondici. Utkání po takovém zápřahu jsou náročné a mnohdy na pokraji sil, ale o více z nich pak můžeme čerpat v sezoně,“ uvědomuje si.

Hráčům navíc často ztěžuje přípravu náročné až tropické počasí, uvítají tak nynější deštivé počasí. „V Karviné bylo po dešti a hrálo se mnohem líp. Je to to hned poznat především v průběhu utkání. Líp se dýchá, déle se drží síly apod. Po zápase či tréninku už se ta únava projevuje stejně,“ vysvětluje. 

Uplynulou sezonu strávil v B týmu. Věkově ještě dorostenec, ale nabíral zkušenosti v mužských zápasech ve třetí lize. „V devatenáctce je to pořád takový spíše mládežnický fotbal, byť kvalita tam určitě je. V béčku je to už něco jiného. Je to daleko náročnější se prosadit,“ popsal. 

Zkušenosti tak v letní přípravě mohl začít nabírat především v duelech, které odehrál proti ligou otřelým harcovníkům z Ostravy či Karviné po boku svých neméně zkušených spoluhráčů. „Nastoupit proti takovým klubům je pro mě super. Jsou to pro mě největší zkušenosti. Ukázalo mi to, že musím pracovat rychleji, mít větší sebevědomí, nebát se hrát,“ popisuje své nabrané zkušenosti.

„Hraji nyní na bekovi, což není má přímá pozice. Trenéři mě proto vštěpují lepší bránění, posuny v obraně a další prvky,“ popsal pokyny samotných trenérů.

Cíle pro další působení má Číž stanovené. „Chtěl bych setrvat v A týmu a zasáhnout do ligového zápasu,“ popsal krátkodobé cíle. Ty dlouhodobé nemá zlínský mladíček o moc vyšší. „Nyní bych se chtěl hlavně propracovat do prvního týmu a stát se jeho stabilním členem. Na další ambice zatím nevzhlížím,“ popsal skromně.

Trenéři na hráče apelují i ve zpřísnění samotného jídelníčku. „Kvůli regeneraci, počasí a dalším vlivům se musíme přizpůsobit, abychom to lépe zvládli. Já osobně jsem zvyklý se pořádně najíst, protože se pak cítím líp,“ dodal s úsměvem devatenáctiletý Adam Číž. 

Podkategorie

Příští utkání

Tabulka FORTUNA:LIGA

XKlubZVRPSB
1.Jablonec359141245:5041
2.Pardubice351171739:4740
3.Bohemians359121434:4839
4.Karviná35881938:6232
5.Č. Budějovice35782041:7029
6.Zlín355121840:6927