FC Zlín oficiální web

Mladší žačky vybojovaly cenný bod v Olomouci


18.10.2022


Po delší pauze, která trvala prakticky měsíc a která byla zapříčiněna účastí zlínských žaček na mezinárodním turnaji, poté odložením mistrovského utkání s Baníkem Ostrava z důvodu nemoci a do třetice volným losem kvůli lichému počtu týmů v soutěži, zajížděly žačky Zlína na hřiště v Příkazech u Olomouce, kde hrají své domácí zápasy celky SK Sigma Olomouc.

Nedělní slunečné dopoledne bylo na fotbal ideální a zlínské týmy starších i mladších žaček byly odhodlané potvrdit výsledky z letní přípravy, kdy obě kategorie své nedělní soupeře porazily.

Jako první začaly svůj zápas tradičně starší žačky. Ty měly zápasovou pauzu ještě delší, a i když se hostující holky snažily, byl herní výpadek na začátku utkání znatelný. Po prvních minutách se však děvčata začala herně aklimatizovat, ale když se zdálo, že začínají mít zlínské holky převahu, nedorozumění v obranné fázi ve 12. minutě utkání využila domácí Ježová a otevřela účet utkání.

Na zlínských holkách bylo vidět odhodlání výsledek otočit ve svůj prospěch a utkání tomu odpovídalo, hrálo se vyrovnaně a převážně uprostřed hřiště. Přesto to byl opět hostující tým, který si své slabší taktické chvíle vybral v rozmezí necelých deseti minut a to konkrétně ve 20. minutě. Další nedorozumění v hostující obranné hře využila domácí Bártková a zvýšila vedení Hanaček na 2:0.

Do druhého poločasu šlo zlínské družstvo s odhodláním výsledek alespoň srovnat, nebo nejlépe strhnout na svoji stranu. „Bohužel se ukázalo, že dvě nekoncentrované chvíle v prvním poločase naše holky stály alespoň bod za remízu, jelikož i druhý poločas se převážně odehrával v bojovném duchu ve středu hřiště bez velkých brankových příležitostí. Přesto se do hry dostala prakticky celá lavička střídajících hráček. Toto je naše filozofie, které se snažíme všichni trenéři žákovských kategorií držet i za cenu případné ztráty výsledku. A přesně tohle udělal i trenér Janečka v tomto utkání. Je důležitější, aby pokud možno všechny hráčky týmu nasály atmosféru mistrovského utkání a jeho náboj. Ty si poté mohou porovnat s aktivitou v tréninkovém procesu, který je nutí srovnávat svoje nasazení a přístup v obou směrech a může je fotbalově posunout ve své individuální výkonnosti,“ uvedl za zlínské trenéry David Ščuglík.

Hned po starších žačkách nastoupil k odvetě mladší kategorie zlínský tým WU13. I pro něj to byl první zápas po delší pauze s tím rozdílem, že WU13 po posledním vítězném utkání s Líšní odehrála následující víkend již zmíněný mezinárodní turnaj v Roudnici nad Labem. Přesto byli trenéři Stuchlík a Ščuglík zvědaví, zda bude herní praxe u holek v utkání znát, a jak moc ovlivní herní projev.

„Utkání bylo od začátku poměrně vyrovnané s brankovými příležitostmi na obou stranách, nicméně k naší spokojenosti všechny nám nebezpečné situace na začátku utkání dobře vyřešila brankářka Holá,“ pochvalovali si zlínští trenéři.

Naopak tým v žlutomodrém otevřel účet utkání, a to ve 22. minutě zásluhou Sofie Krestové, jež svojí střelou nedala domácí brankářce Faltusové šanci. Do druhého poločasu však  Sigma přidala na důrazu a v rozmezí necelých pěti minut otočila po fotbalově povedených herních kombinacích výsledek na svoji stranu.

Zlínské mladší žačky se přesto nevzdaly, bojovaly, a když už se zdálo, že žádné jejich brankové příležitosti ke gólu nepovedou, rozhodla se v 65. minutě svoje střelecké štěstí pokusit opět Michaela Slaměnová a svojí krásně umístěnou střelu rozhodla o minimálně jednom bodu. Zápas tedy skončil v normálním hracím čase 2:2, a o vítězkách tak musely rozhodnout penalty. A v těch hostující děvčata tahala za kratší konec, proto si druhý bod připsal tým Olomouce.

„Nicméně je nutné říci, že i naše mladší kategorie se držela nastolené strategie a trenéři dali příležitost všem zúčastněným hráčkám bez ohledu na průběh utkání. Holky odevzdaly maximum svých sil a po prohraném penaltovém rozstřelu byly hodně smutné, nicméně ukázaly, že i přes herní výpadek jsou schopny svojí zarputilostí zvrátit i nepříznivý stav. Což je pro trenéry velmi důležitý poznatek,“ zdůraznil David Ščuglík.

VÝSLEDKY – 3. a 4. KOLO I. LIGY ŽÁKYŇ MORAVA: SK SIGMA OLOMOUC WU15 – FC ZLÍN WU15 2:0 (2:0). Branky: 12. Ježová Justýna, 20. Bártková Stella. Rozhodčí: Bažant Jiří. Diváci: 60.

SK SIGMA OLOMOUC WU13 – FC ZLÍN WU13 2:2 (0:1), na penalty 3:1. Branky: 41. Sklenářová Lucie, 45. Pekná Tereza - 22. Krestová Sofie, 65. Slaměnová Michaela. Rozhodčí: Bažant Jiří. Diváci: 60.

 

Podkategorie

Příští utkání

Tabulka FORTUNA:LIGA

XKlubZVRPSB
1.Jablonec359141245:5041
2.Pardubice351171739:4740
3.Bohemians359121434:4839
4.Karviná35881938:6232
5.Č. Budějovice35782041:7029
6.Zlín355121840:6927